Ilustrowany atlas architektury brutalistycznej w Polsce

nazwa / tytuł projektu

Ilustrowany atlas architektury brutalistycznej w Polsce

autor / studio projektowe

Paulina Adamowska

kategoria

Świeża krew

edycja konkursu

2019/2020

opis

Książka jest przeglądem najlepszych przykładów architektury brutalistycznej w Polsce. Znajduję się w niej 5 budynków, które najbardziej spełniają postulaty idei tego nurtu. Nie jest to podręcznik, do nauki, tylko ilustrowany atlas, który przekazuje podstawową wiedzę w ciekawy sposób. Wiele cytatów, które możemy przeczytać w tej książce to wypowiedzi osób takich jak Filip Springer czy Anna Cymer.

Celem stworzenia tej książki jest popularyzacja brutalizmu i pokazanie jego wyjątkowości. Wiele osób nie wie jak się nazywa ten kierunek w architekturze. Budynki często są krytykowane za czasy w których powstały i nikt nie zwraca uwagi na ich formę. Oprócz tego najważniejszym dla mnie problemem jest fakt, że tracimy te budynki. Chciałabym pomóc w ratowaniu tych budynków.

Zależało mi, aby książka była w całości stworzona przeze mnie. Jestem autorką tekstu, który znajduje się w książce. Zapoznałam się z wieloma publikacjami, które chociaż w części opisują brutalizm i wybrałam z nich najważniejsze cytaty. Na potrzeby książki zrobiłam zdjęcia opisywanych budynków, ilustracje oraz font.

Ilustracje, które znajdują wewnątrz książki funkcjonują również jako plakaty wydrukowane w formacie 50 x 70 cm lub 50 x 50 cm.

Font, który używany jest do nagłówków zaprojektowałam specjalnie na potrzeby książki,. Swoimi cienkimi liniami nawiązuje do metalowych konstrukcji w architekturze brutalistycznej, które są skontrastowane z ciężkimi, masywnymi kształtami geometrycznymi. Posiada aż 35 odmian, aby móc tworzyć z nich przeróżne kompozycję. Zaczyna się od wąskich, cienkich liter, a kończy na grubych i szerokich. Font jest kontrowersyjny, momentami jest nieczytelny i niezrozumiały, tak jak architektura brutalistyczna.

Okładka jest zrobiona z betonu, wnętrze książki wydrukowane na ekologicznym papierze Crush Corn. Całość zszyta ściegiem koptyjskim.

Partnerzy

STGU

European Design Awards

STGU

Arctic Paper

Munken Paper

STGU

STGU

STGU

STGU

STGU

STGU

STGU

Patroni medialni

STGU

STGU

STGU

STGU

STGU

STGU

STGU

STGU

STGU

STGU

STGU

STGU